Cechy dobrego katalogu stron

W Internecie istnieje ogromna ilość katalogów. Osoby, które mają z nimi do czynienia na co dzień, wiedzą, jakich unikać, a do jakich warto dodawać wpisy.Na co zwracają uwagę „oceniając” dany katalog? Poniżej podstawowe rzeczy, na które należy zwracać uwagę dodając wpis do katalogu.

Przede wszystkim szukamy linków nietematycznych na stronie głównej katalogu. Jeżeli mamy np. katalog stron motoryzacyjnych, zaś w dziale Reklama np. linki do biur projektowych, salonów kosmetycznych, to sprawdzamy, czy posiadają one atrybut „nofollow”. O ile bowiem brak tego atrybuty „jakoś” ujdzie w przypadku linków o tematyce związanej z danym katalogiem, o tyle już w przypadku w/w przykładu ciężko będzie udowodnić, że nie chodziło nam o „manipulacje” wynikami wyszukiwania. A od tego miejsca już jest bardzo krótka droga do tego, aby dostać filtr.

Kolejna kwestia – to stopka. Większość obecnie powstających katalogów (lub inaczej – duża ich część) powstaje tylko w celu gromadzenia punktów pod SWL (system wymiany linków). Z reguły umieszczają one owe systemy w stopkach – jak np. w http://www.webgazeta.com.pl/. Jeżeli chcesz pozyskać wartościowy link do swojej strony – nie trać czasu na dodawanie jej do powyższego katalogu. Taki katalog albo szybko upadnie, ponieważ jego właściciel nie będzie o niego dbał, tylko będzie dążył do „nabicia” sobie jak największej ilości punktów – albo jeszcze szybciej dostanie filtra/bana. W obu przypadkach Twój czas związany z dodawaniem wpisu pójdzie na marne.

Dalej – długość wpisu i jego moderacja. Utarło się, że „im dłużej, tym lepiej”. Nie do końca jest to prawdą. Zobaczmy np. popularnego Gwiazdora. Wpisy są krótkie i treściwe. Obala to kolejny mit, mówiący o tym, że najlepszy wpis to taki, który np. „liczy co najmniej 350 znaków”.

Na koniec – skrypt. Te wartościowe powstają na płatnych skryptach  SEOKatalog, Indexu. Zdecydowanie najgorsze to ostatnio popularne WebMini, „stare” Hurricane, qlweby. Zalecam unikanie przede wszystkim WebMini – powstają tylko i wyłącznie pod SWLa. Dodanie do nich wpisy nie służy nigdy użytkownikowi – a jedynie właścicielowi.

Mam nadzieję, że powyższe uwagi pomogą, zwłaszcza początkującym „katalogowiczom” w wyborze dobrego katalogu na dodanie swojej strony :)

Może Ci się również spodoba

76 komentarzy

  1. Michał napisał(a):

    Istotne informacje!

  2. Morgan napisał(a):

    I don’t normally comment on blogs.. But nice post! I just bookmarked your site

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *