słownik A-E

AdderProgram bądź skrypt automatyzujący dodawanie wpisów do katalogów/precli. Addery dzielimy na automatyczne i półautomatyczne (tzw. semi-addery). Addery automatyczne nie potrzebują naszej ingerencji w swoim działaniu. Semi-addery automatyzują wyłącznie proces wypełniania formularza – wypełniając pola wcześniej zdefiniowanymi danymi, generując przy tym unikatowe opisy. Narzędzia te są często wykorzystywane w Black Hat Seo do generowania dużego przyrostu linków przychodzących.

Alexa www.alexa.com to serwis prowadzący ranking najpopularniejszych stron w internecie wg rozmaitych kryteriów. Ich zliczanie oparte jest na programie szpiegującym Alexa Toolbar oraz robocie internetowym który indeksuje ponad 4,5 miliarda stron.

Algorytm – opis czynności jakie silnik generowania wyników wyszukiwarki wykonuje, by przypisać stronie odpowiednią pozycję. Potocznie: zbiór czynników jakie wyszukiwarka bierze pod uwagę przy ustalaniu listy wyników.

AltJest to atrybut opisujący zawartość obrazka używany w znaczniku <img />.Służy on do ustalenia tekstu alternatywnego czyli tekstu, który powinien się pojawić w razie niezaładowania grafiki. Atrybut ten nie powinien być na siłę przesycony samymi słowami kluczowymi.

Anchor Texttekst zawarty pomiędzy znacznikami , kryje się pod nim link do strony zawartej w parametrze href. Anchor Text powinien zawierać słowa kluczowe opisujące pozycjonowaną stronę.

Anti TrustRankalgorytm analogiczny do Trust Rank. Zakłada on, że witryny linkujące do bezwartościowych stron, same są bezwartościowe. Na podstawie Anti TrustRank wyszukiwarka może z dużą doza prawdopodobieństwa oznaczyć daną witrynę jako spam.

Audyt SEOanaliza konstrukcji, zawartości serwisu oraz sposobu jej promocji pod kątem widoczności w wynikach wyszukiwarek internetowych. Celem takiego audytu jest wyciągnięcie odpowiednich wniosków i przygotowanie na ich podstawie strategii mającej na celu podniesienie serwisu w rankingu

Bad neighbourhood (złe sąsiedztwo) – serwis o bardzo niskiej wartości. Należy unikać jakichkolwiek powiązań z takimi serwisami (czyli „wejścia w złe sąsiedztwo”). Linkowanie do takich stron może negatywnie odbić się na naszym TrustRank.

BL, (backlink, ibl, inbound link, link przychodzący) – link umieszczony na innym serwisie kierujący do strony pozycjonowanej. Pozycjonowanie stron polega na zdobyciu jak największej ilości tego typu linków, a więc na zwiększeniu tzw. link popularity, przy czym liczy się zarówno ilość backlinków, jak również ich jakość.

Ban to trwałe bądź czasowe całkowite usunięcie strony z wyników wyszukiwania wyszukiwarki. Kara tego typu nakładana jest na strony, na których zostały wykorzystane nieetyczne techniki pozycjonowania, a więc m.in. doorway pages, spam, cloaking itp. W przypadku zbanowania strony wyszukiwarka po wpisaniu komendy site:domena nie wyświetla żadnych wyników. Aby przywrócić stronę w wynikach wyszukiwania należy usunąć powód jej zbanowania, a następnie wysłać żądanie ponownego uwzględnienia witryny (tzw. reinclusion request).

Black-hat SEOpozycjonowanie przy wykorzystaniu nieetycznych technik zabronionych przez wyszukiwarki – przeważnie technik spamerskich.

Canonicalatrybut znacznika . Stosowany do niwelowania skutków tzw. duplicate content. Wskazówka dla robotów wyszukiwarki mówiąca o tym, że treść tej podstrony serwisu jest wygenerowana na podstawie podstrony wskazanej przez ten atrybut. Atrybut może być stosowany w obrębie jednej domeny, np. na podstronach zawierających posortowane dane.

Cloakingnieetyczna technika pozycjonowania polegająca na wykrywaniu robotów i prezentowaniu im specjalnie spreparowanej strony, natomiast zwykłym użytkowników ukazywana jest zupełnie inna treść (strona). Roboty wykrywane są na podstawie pola USER-AGENT lub adresu IP.

Data Center (DC)W odniesieniu do pozycjonowania, z reguły oznacza jedno z wielu centrum obliczeniowych Google. Zapytanie kierowane do wyszukiwarki Google kierowane jest do najbliższego wolnego DC. Wyniki zapytań mogą się nieznacznie różnić w zależności od DC.

Dead linklink, który stracił swoją funkcjonalność, prowadzi do strony lub dokumentu, który został usunięty lub przeniesiony.

Długi ogon (Long Tail)długim ogonem nazywamy dużą ilość niszowych słów kluczowych, które w sumarycznym rozrachunku mogą generować większy ruch niż wysoka pozycja na wyłącznie kilka popularnych keyword`ów. Np. dla strony o tematyce nieruchomości długim ogonem mogą być frazy takie jak: kupię mieszkanie nad morzem, mieszkanie do wynajęcia Koszalin albo domy na sprzedaż zachodniopomorskie.

DMOZnajwiększy w internecie katalog stron tworzony przez ochotników z całego świata.

Dofollow domyślna wartość parametru ‚rel’ znacznika ‚a’. Jest to informacja dla wyszukiwarki, że powinna podążyć za tym linkiem, jednocześnie przekazując mu część mocy strony.

Domena w odniesieniu do pozycjonowania – adres strony internetowej.

Doorway pagesSą to strony przejściowe nasycone mocno słowami kluczowymi w celu podniesienia ich pozycji w wyszukiwarkach, które tworzone są tylko po to, aby przekierować na stronę docelową. Technika ta jest niedozwolona przez Google i tego typu strony mogą zostać usunięte z indeksu tej wyszukiwarki.

Duplicate content (DC) – metoda powielania takiej samej treści na kilku witrynach lub kilku podstronach w obrębie tej samej domeny.

Dynamic contenttreść w serwisie, która przez cały czas ulega zmianie. Przykładem może być strona wielojęzyczna, w której skrypt PHP podstawia treść w zależności przykładowo od pola user-agent generowana treść się zmienia, natomiast adres URL pozostaje bez zmian.

Eye trackingokulografia. Śledzenie ruchów gałek ocznych. W SEO wykorzystywane do badania widoczności treści witryny dla statystycznego użytkownika.