4. Czym są przyjazne linki

Pomimo tego, że nawet na pierwszych pozycjach w Google znajdziemy zarówno strony, którym daleko do prawidłowej optymalizacji pod wyszukiwarki, jak również takie, w których adresach znajdziemy wiele zmiennych, nie powinniśmy lekceważyć ich wartości dla pozycjonowania.

Przyjazne linki, czyli linki przepisane za pomocą mod_rewrite, to nie tylko udogodnienie dla użytkowników, ale również dla robotów wyszukiwarek. Zobaczmy różnicę na przykładzie tej strony. Gdyby funkcja mod_rewrite nie została użyta, link do tej podstrony miałby następujący format:
http://seo.malopolska.pl/?p=123
W przypadku bardzo rozbudowanych stron zmiennych w adresie jest dużo więcej.

Jednak dzięki możliwości przepisania linków, ma on następujący format:
http://seo.malopolska.pl/kurs-pozycjonowania/czym-sa-przyjazne-linki/
przy czym zazwyczaj spotykamy się z linkami z rozszerzeniami .html bądź .php.

Dzięki temu użytkownikowi łatwiej jest zapamiętać taki adres, a także określić, co znajduje się na stronie widząc sam adres np. w wynikach wyszukiwania. To samo dzieje się w przypadku kiedy użytkownik chce powrócić do oglądanej wcześniej strony rozwijając listę ostatnich stron w przeglądarce. Jeśli zobaczy adresy ze zmiennymi zamiast słów kluczowych, nie będzie mógł trafnie określić zawartości takiej strony.

Jeśli chodzi o wyszukiwarki, nie dość że w przyjaznych linkach można zamieścić słowa kluczowe w adresach podstron, to jeszcze zmniejsza się ryzyko przeniesienia podstron do wyników uzupełniających (SI). Jednym z powodów, dla których strony trafiają do tzw. SI jest zbyt podobna zawartość podstron, a także zbyt podobne linki. Używając mod_rewrite likwidujemy jeden z problemów, a nasze podstrony są łatwiej i szybciej indeksowane.

Na temat tego, jak od technicznej strony wygląda zastosowanie mod_rewrite, można przeczytać w kursie mod_rewrite.