slownik F-J

Farma linkówstrona internetowa zawierająca bardzo dużą ilość linków prowadzących do spamerskich stron lub stron pozycjonowanych. Tego rodzaju strony nie są za zazwyczaj tworzone ręcznie lecz automatycznie. Farma linków służy do podniesienia PageRanku oraz LinkPopularity pozycjonowanych stron. Wyszukiwarki uznają Farmy linków jako nadużycie i starają się je wykrywać i nie indeksować.

Filtrzazwyczaj spotykamy się z filtrem obniżającym pozycje strony pod niektórymi frazami, przy czym strona nadal jest poprawnie zaindeksowana w wyszukiwarce. Filtr na frazy nakładany jest w przypadku zbyt intensywnego linkowania strony przy zbyt małym zróżnicowaniu anchor tekstów. Występuje on najczęściej dla nowych stron, które nie zyskały jeszcze odpowiedniego zaufania wyszukiwarki i na których nagłe zdobycie sporej ilości backlinków na ten sam anchor tekst jest podejrzane. Wyszukiwarka ignoruje chwilowo tego typu linki, dlatego też zauważalny jest spadek pozycji na dane frazy.

FramesRamki jest to technika pozwalająca na wyświetlanie kilku stron lub podstron na jednej. Technika ta niestety nie jest przyjazna robotom wyszukiwarek i uniemożliwia lub utrudnia indeksacje takiej strony.

FSB (Fresh Site Bonus) – bonus dla nowo powstałych stron, który tuż po zaindeksowaniu strony daje jej wysoki skok w wynikach wyszukiwania. FSB można utrzymać dbając o systematyczne zwiększanie link popularity, jednak w przypadku nieodpowiedniego linkowania strony w tym okresie bonus mija, a pozycje stron mogą spaść na dużo niższe pozycje, na które strona faktycznie zasługuje według wyszukiwarki. Zakończenia okresu FSB nie należy mylić z nałożeniem filtra, przez który strona również spada w wynikach wyszukiwania.

Geolokalizacja – informacja o tym skąd łączy się internauta.

Google – Amerykańska firma z branży internetowej. Jej flagowym produktem jest wyszukiwarka internetowa.

Google Adsense jest to system reklamowy Google, dzięki któremu za umieszczanie reklam na swojej stronie można czerpać korzyści finansowe zależne od ilości i ceny za kliknięcia. System ten automatycznie dopasowuje reklamy do treści strony, na której został dodany. Można dowolnie dopasować jego wygląd do strony oraz filtrować reklamy w nim zawarte. Google Adsense wyświetla głównie reklamy kontekstowe, ale możliwe jest również wyświetlanie banerów oraz reklam video.

Google Adwords AdWords to serwis reklamowy Google sprzedający linki reklamowe wyświetlane jako reklamy kontekstowe w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google i na stronach współpracujących z Google AdSense, sprzedawany w modelu CPC, czyli opłaty naliczanej za każde kliknięcie w reklamę.

Google Bomb jedna z technik spamowania wyszukiwarek internetowych linkami, tak aby określona witryna znalazła się na jak najwyższej pozycji wyszukiwań nie wiążących się bezpośrednio z jej zawartością. Zabieg ten przeprowadzany jest przez internautów zwykle w celach humorystycznych lub politycznych (w odróżnieniu od spamu umieszczanego w celach komercyjnych).

Google Dance zjawisko uwidaczniające różnice w uzyskiwanych odpowiedziach pochodzących z różnych DC.

Google Death Penaltyrodzaj kary wyszukiwarki Google. Karą może być trwałe usunięcie witryny z wyników wyszukiwania, obniżenie jej PageRanku itp. Jednym z głośnych przykładów zastosowania Google Death Penalty było usunięcie przez Google całej strony koncernu BMW z wyników wyszukiwania za stosowanie nieetycznych metod pozycjonowania (cloaking). Sprawa była w mediach bardzo nagłośniona, a BMW zobowiązało się poprawić swoją witrynę, po czym wróciła ona do indeksu Google.

Google Pray – żartobliwa „modlitwa” do Google o wysokie pozycje w rankingach. Umieszczana jako znacznik meta. np.

<meta name=”GooglePray” content=”Google, please rate me high by keywords fryzury, katalog fryzur” />

Google Webmaster Tools – bezpłatny serwis internetowy Google, przeznaczony dla webmasterów. Mogą oni za jego pomocą sprawdzić status zaindeksowania swojej witryny, oraz zoptymalizować jej widoczność w sieci.

IP adres – liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej opartej na protokole IP.