Wpływ ilości wyników na pozycjonowanie

Wiele osób szacuje trudność w pozycjonowaniu opierając się jedynie na jednym wskaźniku, jakim jest ilość zapytań zwracanych przez wyszukiwarkę dla danego zapytania. Czy jest to dobre podejście?

Odpowiedź jest bardzo prosta – nie. Na pozycję w SERPach składa się wiele czynników, według różnych źródeł jest ich od prawie 100 do nawet i 300… Każdy z nich ma swoją wagę, która w wyniku działania matematycznego (będącego najściślej strzeżoną tajemnicą każdej wyszukiwarki) na końcu daje pewien wynik, jakim jest – miejsce w rankingu.  Im strona jest lepsza, tzn. im spełnia więcej kryteriów – tym jest wyżej.

Ilość zapytań jest zaś jedynie informacją, ile stron wg wyszukiwarki „zasługuje” na umieszczenie ich w wynikach – tzn. ile stron spełnia kryteria zadane w zapytaniu – nie mówi jednak nic o skali trudności. Bardzo często łatwiej jest wypromować stronę, która dla frazy X daje nam 1 mln wyników, niż stronę, która konkurować musi z … 50tys. Dlaczego tak się dzieje?

Czynników, wpływających na miejsce  w rankingu jest, jak wspomniałem, wiele. Atrybut TITLE, odpowiedni układ nagłowków, słowa kluczowe zawarte na stronie – to tylko parę z nich. Jeżeli branża jest bardzo konkurencyjna i wiele firm z niej się pozycjonuje, jest rzeczą oczywistą, że i wiele firm będzie miało zoptymalizowane pod wyszukiwarki swoje strony internetowe. A co za tym idzie o pozycji będa decydować już takie czynniki, jak jakość linków, zawartość merytoryczna strony, site (ilość zaindeksowanych stron serwisu w danej wyszukiwarce).

W branży mało-konkurencyjnej bardzo wiele firm w ogóle nie myśli o optymalizacji. I dlatego w takich sytuacjach często już samo poprawienie strony jest w stanie „podnieść” ją z „niebytu” do TOP20. A czasami nawet i jeszcze wyżej :)

Może Ci się również spodoba

258 komentarzy

 1. Alex napisał(a):

  This information is priceless. When can I find out more?

 2. portofmostyn.co.uk napisał(a):

  acquistare generico http://www.portofmostyn.co.uk/screenshot/farmacia/cephalexin.html dove acquistare senza carta di credito.

 3. www.waha-iq.com napisał(a):

  Hi colleagues, how is the whole thing, and what you
  want to say on the topic of this paragraph, in my view its in fact amazing designed
  for me.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *